ТЕХНІКА ДЛЯ ТЕЛЕВІЗІЙНИХ СТУДІЙ ВІД ADB

Освітлювальні прилади. На ринку освітлювального обладнання для театрів і ТБ студій освітлювальні прилади під торговою маркою ADB широко відома не тільки в Європі, але і у всьому світі. Ось уже понад 80 років компанія ADB займається розробкою і виробництвом освітлювального обладнання та систем керування постановочним освітленням, будучи піонером в освоєнні таких ключових технологій, як цифрові диммери, програмовані системи управління, конденсорні оптика для театральних прожекторів і т.д., займаючи міцні позиції одного з ведучих виробників сценічного і студійного обладнання.

Техника для ТВ студий от ADB-1.1 ОСВЕТИТЕЛЬНЫЕ ПРИБОРЫСпектр діяльності компанії надзвичайно широкий – від традиційних освітлювальних приладів до моторизованих систем підвісу з комп’ютеризованим управлінням. Окремим рядком слід виділити роботи, спрямовані на системну інтеграцію продуктів, що виробляються в комплексні рішення для оснащення студій, театральних залів та знімальних павільйонів. Адже всі основні компоненти сценічного і студійного освітлювального устаткування, таких, як прилади, диммери, пульти управління, мережеве обладнання та моторизовані підйомники, виготовляються на виробничій базі компанії, на основі розробок інженерів ADB, що для кінцевого споживача є гарантією сумісності всіх компонентів системи, простоти і зручності монтажу, можливості нарощування і модернізації комплексу в майбутньому.

Історія фірми почалася в далекому 1920 році, в Бельгії, з невеликого сімейного підприємства, що спеціалізувалося на випуску устаткування для театрів. У 1987 році компанія ADB, що випускає освітлювальні прилади, що складається з декількох виробничих підприємств в Бельгії і Франції, що має дочірнє підприємство в Німеччині, була придбана концерном Siemens Group, що, безумовно, посилило її науково-виробничий потенціал, дозволивши заглибитися в наукоємні розробки інтелектуальних систем управління. У березні 1999 року вся діяльність компанії в області театрально-телевізійних технологій була об’єднана під новою вивіскою ADB TTV Technologies S.A. Нова назва якнайкраще підкреслювало напрямок діяльності компанії (дослівно – ADB – театрально-телевізійні технології).

Реорганізація фірми не обмежилася тільки зміною назви. Серйозної модернізації та розширенню піддався завод у Франції, де зараз і розташовуються основні виробничі потужності з випуску освітлювальних приладів, систем управління і підвісу.

Випуск всіх диммеров, згідно з довгостроковим контрактом, зосереджений на сучасному заводі Siemens в Бельгії. Науково-виробничі та дослідно-конструкторські відділи, а також відділи маркетингу і продажів, розташовані тут же, в Бельгії. ADB має розгалужену мережу торгових представництв більш ніж в 50 країнах Європи, Азії, Північної Африки і Америки.

Спираючись на багаторічний досвід і сучасну науково-виробничу базу, компанія ADB з упевненістю дивиться в майбутнє, пропонуючи на ринку професійного освітлювального обладнання більше 200 найменувань продукції, що випускається, відповідає найвищим вимогам до якості, безпеки і надійності. Безумовно, в рамках даної статті неможливо розглянути всі продукти, тому я зупинюся лише на найцікавіших з точки зору оснащення ТВ студій рішеннях.

Починаючи розмову про продукцію ADB, слід зазначити, що в будь-якому сегменті компанія намагається випускати повну лінійку обладнання, що відповідає найрізноманітнішим вимогам користувачів будь-якого рівня.

У ній завжди знайдеться місце продуктам і для невеликих, бюджетних рішень, і для складних систем. З них можна скласти як невеликий мобільний комплект, так і побудувати багатофункціональну стаціонарну інсталяцію. Так, якщо подивитися на що випускається модельний ряд пультів управління світлом, то користувач може знайти в ньому саме той пульт, який відповідає його запитам, – від найпростіших, розрахованих лише на кілька каналів управління, до потужних робочих станцій для управління декількома тисячами каналів. Модельний ряд випускаються диммеров дозволяє формувати невеликі розподілені або мобільні діммерние системи, а також будувати наземних ліній на кілька сотень каналів різної потужності.

Якщо постало питання вибору освітлювальних приладів, в каталозі ADB знайдуться прилади для оснащення студії будь-якого розміру і призначення. Для побудови підвісу пропонується широкий спектр засобів – від найпростіших пантографів для невеликих студій до моторизованих штанкети і телескопів з комп’ютеризованою системою управління для великих багатофункціональних знімальних павільйонів.

Освітлювальні прилади

Серед освітлювальних приладів, що випускаються ADB для телевізійних студій, можна знайти як традиційні освітлювальні прилади, прожектори з лампами розжарювання, так і ультрасучасні «холодні» джерела на люмінесцентних лампах.

Найбільшу популярність у операторів-постановників здобули собі прожектори, освітлювальні прилади з лінзою Френеля і галогенною лампою, які стали невід’ємною частиною арсеналу обладнання практично будь-який ТВ-студії завдяки своїй простоті і універсальності застосування. ADB випускає три типи приладів з лінзою Френеля для ТВ студій з лампами потужністю 1000, 2000 і 5000 Вт, в двох модифікаціях – Studio і Compact.

Три типи освітлювальних приладів

Розроблені відповідно до високих вимог, що пред’являються до приладів для ТВ студій, вони оснащені високоякісної лінзою Френеля, яка забезпечує світлову пляму з плавними межами і рівномірним розподілом освітленості по всьому плямі, дозволяє змінювати характеристики променя від щільного, чіткого пучка до рівномірно розмитого. Обертові шторки дозволяють регулювати кордону світлового плями.

Техника для ТВ студий от ADB-2

Прилади випускаються в двох версіях – з управлінням напрямком променя по вертикалі і горизонталі, а також його фокусуванням вручну або управлінням за допомогою жердини. Внутрішні і зовнішні стінки корпусу, лицьова панель і задня кришка – зварна конструкція з листової сталі. Передні дверцята і утримувач лінзи відлиті з алюмінію. Корпус покритий порошковою фарбою, колір чорний, матовий. Відведення тепла з приладу виконаний таким чином, щоб запобігти паразитне засвічення. Особливу увагу було приділено розробці вузлів з’єднання частин корпусу з урахуванням заходів для запобігання небажаних шумів від теплових деформацій корпусу при його нагріванні / охолодженні.

Швидкий і легкий доступ до лампи і механізму фокусування – через що відкривається передні дверцята з простим і надійним механізмом запирання. Механізм позиціонування променя приладу за допомогою жердини побудований на основі фрикційної передачі з компенсацією люфту, що забезпечує плавність і точність його позиціонування незалежно від кута нахилу і температури корпусу. Ручки і органи управління виготовлені з термоізоляційних матеріалів. Ідея застосування люмінесцентних ламп для побудови освітлювальних приладів спочатку привертала увагу розробників, але недосконалість матеріальної бази не дозволяло втілити її в реальність.

Неможливість регулювання яскравості люмінесцентних ламп, наявність мерехтіння, лінійчатий спектр світіння і низьких колірних температур стали тими негативними факторами, які зводили нанівець всі переваги цих джерел світла. Однак поява електронних пускорегулювальних пристроїв і технологій, що дозволяють виготовляти лампи з потрібними характеристиками, зробили люмінесцентні лампи предметом пильної уваги провідних виробників освітлювального обладнання. Не залишилася осторонь від сучасних тенденцій і компанія ADB, випустивши лінію світильників SOFTLUX, в яких застосовуються люмінесцентні лампи – світильники потужністю 55 Вт. У різних модифікаціях приладів встановлюється 2, 4, 6 або 8 ламп.

Техника для ТВ студий от ADB-3Які ж переваги дає застосування таких світильників в порівнянні з традиційними? По-перше, світильники SOFTLUX мають в 3-4 рази більшою світловіддачею (лм / Вт), ніж світильники з лампами розжарювання. Тому їх застосування більш комфортно для людей, які є об’єктами зйомки, призводить до зниження енергоспоживання, тепловиділення, що в свою чергу знижує витрати на вентиляцію і кондиціонування повітря в студійному приміщенні. По-друге, лампи, що застосовуються в світильниках SOFTLUX, мають термін служби близько 6000 годин, що в 10-20 разів перевищує ресурс галогенних, причому без зміни колірної температури в процесі їх старіння. По-третє, плавне регулювання яскравості світильників SOFTLUX відбувається без зміни колірної температури і може здійснюватися з будь-якого пульта, що підтримує протокол управління DMX 512, і / або регулятором, розташованим на панелі управління приладу. </ Span>

Крім того, спеціальна конструкція рефлектора світильників SOFTLUX дозволяє отримати рівномірний симетричний промінь і завдяки застосуванню люмінесцентних ламп з електронним високочастотним баластом, що виключає видимі мерехтіння (частота близько 50 кГц), є потужним джерелом світла, що поєднує в собі універсальність і простоту експлуатації.Техника для ТВ студий от ADB-4Приєднуються до приладу змінні решітки дозволяють отримувати кут поля променя 20 °, 40 ° або 60 °. Додатково корекція променя може здійснюватися за допомогою чотирьох пелюсткових шторок, що входять в комплект поставки. За бажанням замовника світильники можуть комплектуватися лампами з колірною температурою 3200 або 5600 ° К. В лінію SOFTLUX також входять прилади з лампами 18 Вт або 36 Вт. Корпус світильників – легка, механічно міцна конструкція, виготовлена ​​з штампованих алюмінієвих деталей, пофарбованих порошковою фарбою, покриття – напівглянець, колір – темно-сірий. Кріплення приладу – сталева ліра з кріпильним елементом, який запобігає небажані зміщення і вібрації приладу. Конструкція ліри дозволяє кріпити і балансувати прилад в будь-якому положенні, випускається також у версії з керуванням положенням променя за допомогою жердини. Живлення приладу – мережа змінного струму 230 В / 50 Гц. Роз’єм для підключення живлення знаходиться на тильній панелі приладу. Тут же знаходяться роз’єми XLR для підключення сигналу управління DMX 512, перемикачі для установки адреси і ручка регулювання яскравості. Управління яскравістю приладу може здійснюватися як з пульта по протоколу DMX 512, причому при зниженні рівня інтенсивності нижче 15% спеціальне реле відключає лампу, так і вручну – регулятором на задній панелі, що особливо зручно для невеликих виїзних постановок.

Диммери

Для управління освітленістю в студії компанія ADB пропонує широкий асортимент діммерних блоків серій MEMOPACK, MEMORACK, EURORACK 60 і EURODIM 3, характеристики яких (в першу чергу високоякісна фільтрація вихідного напруги) адаптовані для роботи в ТВ-студії.

Силові блоки з цифровим керуванням серії MEMOPACK – ідеальне рішення для побудови розподіленої діммерний системи. Блок виконаний в корпусі, що нагадує за формою комп’ютерний системний блок, оснащеному ручкою для перенесення і гумовими ніжками для установки. Він може бути розміщений в будь-якому зручному місці, саме там, де в даний момент потрібна наявність діммерних каналів, що дуже зручно при організації невеликих мобільних комплектів для зйомок за межами студії. Прилади підключаються безпосередньо до вихідних роз’ємів, розташованих на задній панелі діммера (тип роз’ємів може бути змінений за бажанням замовника).

Випускаються блоки по 6 або 12 каналів, потужністю 3 або 5 кВт / канал. Харчування діммера – трифазна мережа 230/400 В (три фази + нейтраль + захисне заземлення) 50 Гц. Управління – будь-який пульт, що підтримує протокол DMX 512. Також можлива робота в автономному режимі, без зовнішнього пульта, управління в цьому випадку здійснюється за допомогою системного меню, інтер-фейс якого, як і роз’єми для підключення сигналу управління, знаходяться на лицьовій панелі блоку.
Техника для ТВ студий от ADB-5

Серія MEMORACK є повним аналогом серії MEMOPACK. Основна відмінність полягає у виконанні корпусу діммерних блоків, які адаптовані для установки в стандартний 19-дюймовий шафа. Призначені як для створення мобільних систем, так і стаціонарних інсталяцій. Для стаціонарної установки диммеров MEMORACK ADB випускає спеціальну шафу MEMORACK 180, в якому виконана розводка всіх силових і сигнальних комунікацій для установки до 6 блоків серії MEMORACK, що дозволяє отримати до 72 каналів з регульованою потужністю до 3 кВт в компактному корпусі розміром 905 x 705 x 1810 мм.

Техника для ТВ студий от ADB-7

Централізоване підключення харчування і сигналу управління дозволяють спростити процес монтажу / демонтажу діммерних блоків в шафу, що важливо при проведенні профілактичних робіт та технічного обслуговування обладнання. Установка і підключення діммерних блоків здійснюються з лицьового боку шафи. В одній шафі можуть бути встановлені блоки різного типу (з потужністю 3 або 5 кВт / канал), в цьому випадку загальна кількість регульованих каналів буде зменшено. Харчування, навантаження і сигнал управління до кожного діммерний блоку підключаються з тильного боку роз’ємами типу Harting.

Для студій невеликого розміру, в яких немає можливості виділити окреме приміщення для розміщення диммеров або це приміщення дуже мало для великих шаф, ADB пропонує спеціальне рішення – EURORACK 60. Це компактний повністю цифровий діммерний блок для настінного монтажу.

Стандартна конфігурація:

24 каналу по 3 кВт,

12 каналів по 5 кВт,

12 каналів по 3 кВт + 6 каналів по 5 кВт,

24 каналу керованих реле по 3 кВт / канал.

Корпус діммерний блоку має компактну і міцну конструкцію з алюмінієвого каркаса з кришками з листової сталі, спеціально розроблену для настінного монтажу. Передня панель складається з трьох знімних кришок, що забезпечує швидкий доступ до всіх внутрішніх компонентів. Підключення харчування, навантаження і сигналу управління – клемна колодка всередині корпусу підсвічування. Підведення кабелів – в нижній частині корпусу. Тиристорні регулятори потужності розраховані на підключення ламп розжарювання з напругою живлення 220-240 В, резистивной і індуктивного навантаження, низьковольтних ламп з трансформаторними перетворювачами, люмінесцентних ламп з баластами, що мають фазное управління. Захист тиристорних регуляторів кожного каналу від перевантаження здійснюється за допомогою однополюсного магнітоелектричного автоматичного вимикача. Для управління специфічними типами навантаження, не сумісними з тиристорн регуляторами, такими, як баласти металлогалоідний ламп або різні електронні пристрої, рекомендується застосовувати DMX керовані релейні блоки.
Техника для ТВ студий от ADB-6

Блоки з релейними каналами на 3 або 5 кВт дозволяють підключати будь-які типи навантаження індуктивного або ємнісного характеру. У диммерами застосована конвекційна система охолодження за допомогою штампованих алюмінієвих радіаторів і примусова вентиляція за допомогою двох автоматично включаються малошумливих 12 В вентиляторів. У разі перегріву корпусу допускається завдяки автоматичній системі, плавно відключає навантаження.

Електроживлення – трифазна мережа 230/400 В (3 фази + нейтраль + земля), 50/60 Гц з максимальним навантаженням 90 А / фазу. Напруга фаза – нейтраль має становити 200-264 В. Силові канали розраховані на тривалу роботу при номінальному рівні навантаження в 3 або 5 кВт (залежно від типу блоку). Сумарна потужність навантаження, що підключається до блоку, – 60 кВт при температурі навколишнього повітря до + 35 ° C (при наявності вентиляції).

Система управління діммера EURORACK 60 забезпечує стандартні функції діагностики, такі, як: визначення наявності напруги живлення і сигналу управління, перевірка процесора управління, перевірка на коротке замикання, визначення температурного режиму і працездатності вентиляторів, тестування кожного діммерний каналу, моніторинг сигналу управління DMX, а також індикацію всіх перерахованих вище параметрів в реальному часі.

За бажанням замовника на додаток до стандартних функцій можуть бути додані функції тестування навантаження, що включають визначення потужності навантаження, підключеної до кожного з діммерних каналів, відхилення її від заявленої величини, відсутність навантаження, перевантаження каналу, коротке замикання і вихід з ладу тиристора.

Для управління диммером підійде будь-який пульт управління, що підтримує протокол DMX512 / 1990.Под замовлення виготовляються системи для підключення двох ліній управління DMX з незалежної адресацією. Також можлива робота в автономному режимі, без зовнішнього пульта.
Техника для ТВ студий от ADB-8

Для стаціонарної інсталяції у великих студіях компанія ADB пропонує діммерние стійки модульного типу EURODIM 3, які забезпечують максимальну надійність, багатофункціональність, гнучкість конфігурації і високий рівень безпеки експлуатації. EURODIM 3 являє собою шафу, розрахований на установку діммерних модулів з високою щільністю монтажу. Залежно від модифікації кількість модулів може складати 36 для DD3 180 / 270P або 45 для DD3 225 / 270P. Кожен модуль являє собою тиристорний регулятор потужності з зовнішнім управлінням на 1 або 2 канали, виконаний в окремому корпусі з роз’ємом для підключення харчування, управління і навантаження. Для підключення модуля до діммерний стійці досить вставити його в слот шафи. У разі виходу з ладу одного модуля він може бути замінений в процесі роботи стійки без відключення живлення. Управління всіма модулями здійснюється центральним процесорним блоком. Ініціалізація вставленого діммерний модуля здійснюється процесором автоматично. Випускаються діммерние модулі наступних типів: 2 каналу по 3 кВт, 1 х 5 кВт, 2 х 5 кВт, 1 х 10 кВт. Таким чином, укомплектувавши стійку модулями одного типу, можна отримати наступні конфігурації діммерний стійки:

36 або 45 двохканальних 3 кВт модулів,

36 або 45 одноканальних 5 кВт модулів,

36 або 45 двохканальних 5 кВт модулів,

стійка може бути також укомплектована модулями різних типів.

Електроживлення – трифазна мережа 230/400 В (3 фази + нейтраль + земля), 50/60 Гц, максимальна споживана потужність – до 270 кВт.

Максимальне навантаження, що підключається до кожного каналу, визначається типом діммерний модуля і може складати від 3 до 10 кВт. Для охолодження модулів застосовується примусова вентиляція шістьма вентиляторами. Потужність вентиляторів регулюється, в залежності від температури модулів. Поточний режим роботи кожного з них встановлюється і відображається системою управління окремо.

Центральний процесорний блок забезпечує сле-дмуть характеристики Силові стійки:

– управління – дві лінії сигналу DMX 512 с неза-мій адресацією кожного каналу,
– для кожного діммерний каналу можуть бути встановлен-ни наступні параметри:
– вихідна характеристика (одна з 10),
– рівень «підканалу»,
– максимальне значення вихідної напруги,
– рівень компенсації втрат в кабелі,
– діагностика в реальному часі і видача повідомлення

про відхилення таких параметрів:

– відсутність однієї з фаз або перевищення максимально допустимого значення напруги мережі живлення,
– вихід з ладу одного з вентиляторів,
– температурний режим: попередження про перевищення

температури з наступним відключенням навантаження,

– стан сигналу управління,
– потужність навантаження, перевірка на коротке замикання,
– моніторинг сигналу управління по кожній з ліній,
– вихід з ладу тиристора,
– запис з можливістю подальшого відтворення 20 світлових сцен, що задаються користувачем (рівні каналів, час загасання і т.д.),
– програмована реакція на зникнення сигналу управління, наприклад, перехід на одну із записаних в пам’яті процесора світлових сцен до заданого часу переходу.

Техника для ТВ студий от ADB-9

Для підвищення надійності роботи системи Діммерная стійка EURODIM 3 може комплектуватися додатковим процесорним блоком, який працює паралельно з основним і «підхоплює» управління у разі виходу його з ладу.

Поліпшити характеристики регулювання яскравості ламп розжарювання, позбутися від шуму в студії, характерного для роботи з тиристорн регуляторами, і зменшити рівень електромагнітних завад можна при використанні нових моделей діммерних модулів з квазісінусоідальние формою вихідної напруги. ADB випустила два типи таких модулів потужністю 3 і 5 кВт / канал, які без проблем можуть бути встановлені в стійку EURODIM 3, як і звичайні тиристорні модулі.

В якості ключового елемента в них використовуються потужні польові транзистори. Електронні ланцюги корекції коефіцієнта потужності зводять до мінімуму зрушення фаз між струмом і напругою в ланцюзі при підключенні реактивного навантаження, що дозволяє підключати до таких модулів навіть металогалоїдні лампи з електромагнітним баластом, не побоюючись викликати коротке замикання в ланцюзі.

Управління диммерами

Незважаючи на серйозні конструктивні відмінності всіх описаних вище диммеров, система управління кожного з них розроблялася на основі єдиних принципів побудови. Завдяки цьому ці освітлювальні прилади виявилися максимально адаптовані для спільної роботи, що дозволяє будувати розгалужені діммерние мережі для великих студійних комплексів, використовуючи різні типи диммеров і єдині методи управління. Для управління такими розгалуженими мережами фахівцями компанії ADB був розроблений спеціальний мережевий протокол ADN (Advanced Dimmer Network). За допомогою цього протоколу все діммерние блоки серій MEMOPACK / EMORACK / EURORACK 60 / EURODIM 3 можуть бути об’єднані в мережу за допомогою DMX-кабелю за спеціально розробленим двонаправленим протоколу. ADN дозволяє светооператоров дистанційно проводити всі налаштування диммеров, контролювати працездатність блоків і отримувати повідомлення про помилки в роботі на пульті дистанційного керування диммерами NETBUS або на екрані монітора комп’ютера, не виходячи з апаратної, що важливо при розгалуженій структурі Силові мережі, коли диммери розташовані в різних місцях або одна Діммерная працює на кілька студій одночасно.

Управління диммерами по мережі ADN може здійснюватися за допомогою пульта NETBUS або комп’ютера з встановленим програмним забезпеченням «Dimmer Manager». Приклад побудови діммерний системи великого апаратно-студійного комплексу з управлінням по мережі ADN наведено на малюнку 10.

Техника для ТВ студий от ADB-10Пульт NETBUS – це невеликий (340 x 285 x 75 мм) портативний пульт управління диммерами, який може бути підключений до мережі ADN в будь-якому місці і дозволяє:
– отримати доступ до програмування, перевірки і тестування всіх функцій будь-якого діммера в мережі,
– мати 23 клавіші прямого доступу для управління сценами, записаними в пам’яті діммера,
– здійснювати перегляд стану кожного з диммеров, підключених до мережі.

У набір Dimmer Manager входять:

– NETPORT / XT – перетворювач сигналів Ethernet в

DMX + ADN, своєрідний «міст», що з’єднує комп’ютер з диммерами, який може бути підключений до мережі ADN в будь-якому місці,

– програмний пакет «Dimmer Manager», що дозволяє робити настроювання і моніторинг стану дім-мерів, підключених до мережі, за допомогою персонального комп’ютера.

Комплект Dimmer Manager забезпечує ряд додаткових функцій в порівнянні з пультом NETBUS:

– графічний інтерфейс користувача,
– графічна інтерпретація топології мережі для полегшення сприйняття інформації оператором,
– можливість збереження всіх настройок діммерний системи,
– редагування налаштувань всіх параметрів диммеров в автономному режимі,
– збереження параметрів налаштування кожного диммера (назва, адресація, розподіл каналів і т.д.),
– завантаження збережених настройок з комп’ютера в диммери.

замість висновку

Розглянуте в рамках даного огляду обладнання (світильники) – лише мала частина пропонованих компанією ADB продуктів. Огляд інших компонентів системи постановочного освітлення для оснащення ТВ студій, таких, як системи підвісу і управління, ще попереду. Однак навіть з такого короткого екскурсу видно серйозний системний підхід компанії до розробки обладнання, що дозволяє об’єднувати окремі компоненти в комплексні рішення, що відповідають сучасним вимогам до організації постановочного освітлення в телевізійних студіях будь-якого рівня.
Автор: Андрій Кожухов
інженер компанії Zinteco

[Total: 0    Average: 0/5]