ШОУ МАЄ ПРОДОВЖУВАТИСЬ

   
У наш бурхливий час стрімкого розвитку технологій різноманітні пристрої отримують нові функції, до недавніх пір зовсім непритаманні для них. Наприклад, нещодавно телефон радіоприймач, плеєр, фотокамера й телевізор були окремими пристроями.
Тепер усі ці, й не тільки,пристрої об’єдналися в одному, котрий вільно й непомітно розміщується в кишені.

2ris1

Подібна універсалізація торкнулася й технологій індустрії розваг. Якщо ми розглядали пульт керування світлом тільки як засіб управління постановочним освітленням, то тепер до його функцій додалися: керування піротехнічними ефектами, відтворенням відеоконтенту, положенням і направленням відеокамер, перемиканням відеокамер, стеження за об’єктами у просторі, запуск музичних фонограм тощо.

Всі ці нові спеціалізації пультів управління світлом – не забаганка розробників обладнання чи данина моді, а скоріше
вимога часу.

                                                                                              
Телевізійні постановки й театральні шоу стають все більш видовищними й технічно складними, використовуючи різноманітні засоби для створення аудіовізуальних ефектів. І так склалося, що саме світловим пультам судилося стати тим центральним пристроєм, який об’єднує й синхронізує всі ці засоби.

На протокол управління світловими приладами DMX512 припало так багато завдань, які, 30 років тому, розробники протоколу навіть не могли уявити собі. Якщо на час становлення протоколу системи управління постановочним освітленням оперували десятками каналів, то для сучасних шоу знадобились системи керування, що налічують вже десятки DMX-просторів.

Перед виробниками систем управління стало важке завдання, як розширити кількість каналів управління, водночас забезпечити сумісність з величезним парком техніки, яка вже знаходиться у використанні, залишаючи в розумних межах кількість кабелів та мережевого обладнання. На допомогу розробникам прийшли IT-технології.

Ідея об’єднати кілька десятків DMX-потоків і передавати їх із застосуванням мережі Ethernet виявилась досить вдалою, по-перше, тому, що дозволила значно спростити топологію й зменшити кількість кабелів і мережевого обладнання, по-друге, дозволила використовувати досить дешеві й розповсюджені елементи побудови інформаційних мереж, по-третє, завдяки значним доробкам в області обробки потоків даних, стало можливим спростити маршрутизування й резервування даних.

Про те, як побудувати систему управління на основі мережі Ethernet, які компоненти необхідні для цього та які переваги надає використання мережі Ethernet і йтиметься в означеному матеріалі. Розглядатимемо побудову мереж управління на базі технічних рішень латвійської компанії NA, що виробляє повний спектр обладнання, потрібного для побудови систем управління різного рівня складності. Декілька слів про саму компанію. Компанію NA було засновано у червні 1994 р.

Засновники компанії на той час мали вже неабиякий досвід роботи зі сценічними технологіями, працюючи у цій сфері з 1986 року. Базуючись на власному досвіді компанії в прокатному й сервіс-сегменті, вони об’єднали зусилля команди конструкторів, електронників, програмістів, дизайнерів зі світла, операторів пультів та спеціалістів з мережевих технологій для розробки й виробництва приладів і пристроїв, що відповідають вимогам сучасного ринку професійного обладнання.

Наразі компанія є виробником широкого спектра світлодіодних приладів, стробоскопів, діммерних та релейних блоків, елементів систем керування та резервування даних. Все обладнання розробляється й виробляється у Латвії й поставляється в десятки країн світу. У загальному вигляді схему побудови мережі керування постановочним освітленням зображено на рис. 1.

2ris2

Специфікація світчера DigiSwitch та DigiSwitchFibre

Кількість портів 10/100/1000 BaseTX (RJ45) 5
Кількість підключень оптоволоконної лінії 1
(тільки для F версії)
Тип роз’ємів Neutrik etherCON RJ45
Живлення 85…285 В, 50…60 Гц
Споживана потужність 10 Вт
Охолодження Конвекційне
Діапазон робочих температур –20°…+40°С
Вологість повітря 10…85%
Розміри (ДхВхГ) 482,6 х 44,5 х 203 мм
Вага 2,3 кг

Сигнал DMX, що генерується пультом управління, має бути конвертований в Ethernet за протоколом ArtNET або ACN. Більшість пультів управління світлом підтримує ці протоколи й оснащена відповідним роз’ємом (як пульт управління світлом 2, див. рис. 1). Пульти, що не мають Ethernet-виходу (як пульт управління світлом 1, див.рис. 1), або не підтримують вищезгадані протоколи, також можуть бути підключені до мережі через відповідний
конвертор DMX-Ethernet DigiNet, який має кілька модифікацій, які ми розглянемо нижче.

Цей пристрій дозволяє об’єднувати в мережу пульти різних виробників для розширення можливостей керування, розмежування завдань між різними операторами, резервування на випадок виходу з ладу одного з пультів. Отже, сигнали від різних джерел об’єднуються в мережу за допомогою Ethernet світчера DigiSwitch, що виконує роль маршрутизатора потоків даних. Для розгалуження сигналу між різними напрямами використовується DigiSwitch, для передачі даних на довгі відстані – модифікація DigiSwitch F, що оснащена оптоволоконним портом. Світчер виробляється в рековому корпусі (рис. 2), що дозволяє монтувати його в стандартну 19” стійку й оснащений 5-ма портами.

Автоматичне узгодження швидкості потоків дозволяє налагоджувати оптимальні характеристики прийому-передачі для кожного порту. Крім того, кожен із портів дозволяє виконувати підключення подвійним кабелем CAT5, що також підвищує надійність роботи мережі. Для зворотного перетворення сигналу з Ethernet в DMX512 застосовується пристрій під назвою DigiNet, що, як було вже зазначено раніше, випускається в декількох модифікаціях, що дозволяє користувачеві обрати пристрій, який найбільше відповідає його потребам.

Перша відмінність – це кількість DMX виходів – 4 або 8. Друга – конструктивне виконання: для монтажу в 19” стійку (DigiNet й DigiNet 8), для монтажу на стіну в студії або на сцені (DigiNet W), для встановлення на фермі (DigiNet Truss). Основні характеристики пристроїв наведено в таблиці 2. Пристрої DigiNet є двонаправленими перетворювачами з ArtNet/ACN в DMX з багатьма іншими функціями.2ris3

Він має DMX-512 порти, які можуть бути індивідуально налаштовані як входи чи виходи, кожному з DMX-виходів може
бути призначений довільний DMX-простір.

Крім того, розробники оснастили пристрій такою цікавою функцією, як запис вихідного DMX-сигналу, що дозволяє використовувати ці пристрої разом із кнопковою панеллю OctoNet
від компанії NA як джерело резервного сигналу керування. Всі DMX-порти мають гальванічну розв’язку.

Всі налаштування пристрою можна виконати безпосередньо на пристрої за допомогою клавіш і вбудованого меню або дистанційно, за допомогою вбудованої веб-сторінки. Можливе оновлення програмного забезпечення через Ethernet. Всі роз’єми оснащено світлодіодними індикаторами стану.

Пульт управління світлом, яким би якісним він не був, не дає стовідсоткової гарантії безвідмовної роботи,тому для дуже відповідальних постановок й прямих ефірів застосовують резервування системи керування за допомогою встановлення додаткового пульта, зазвичай аналогічного основному.

2ris4Пульти об’єднують в одну мережу, програмно призначають один з них – основним, другий – резервним,в разі, якщо основний пульт припинив передачу даних, починає передачу даних резервний. Але все це добре, коли є необхідна кількість пультів, а як вийти з ситуації, коли з фінансових, технічних або ще якихось причин встановлення резервного пульта є неможливим.

Вище згадана функція перетворювачів DigiNet записувати вихідний сигнал в реальному часі є тією маленькою родзинкою, що робить ці пристрої відмінними від багатьох інших і надає користувачам можливість створювати резервне джерело сигналу керування.2ris5

Розробники компанії NA доповнили лінійку засобів для побудови мереж керування постановочним освітленням ще одним мережевим пристроєм – кнопковою станцією OctoNet (рис. 5).

Станція підключається до мережі Ethernet й може керувати необмеженою кількістю пристроїв DigiNet. Пристрій дозволяє записувати й відтворювати до 8 світлових сцен. Інтерфейс станції дуже простий – 8 кнопок із світлодіодними індикаторами.

Натискання й тримання протягом 10 сек. однієї з кнопок – і поточна світлова сцена записана. Якщо під час шоу пульт вийшов з ладу –в оператора є можливість перейти на одну з 8-ми записаних світлових сцен одним натисканням на клавішу. Авжеж це не є повноцінною заміною пульта,але дає можливість виграти час.

Табл. 2

Тип перетворювача DigiNet  DigiNet DigiNet 8 DigiNet W DigiNet Truss
Кількість портів DMX512 4 8 4 4
Тип DMX роз’ємів    Neutrik XLR5 F
Гальванічна ізоляція DMX-виходів    Оптична до 1000В
Тип Ethernet роз’ємів    Neutrik etherCON RJ45
Живлення    85…285В, 50…60Гц
Споживана потужність     10 Вт
Охолодження    Конвекційне
Діапазон робочих температур    –20°…+40° С
Вологість повітря    10…85%
Розміри (ДхВхГ) 482,6 х 44,5 х 203 мм 482,6 х 44,5 х 203 мм Корпус 180 x 140 x 55 мм 170 х 87 х 271 мм
Панель 200 х 160 х 3 мм
Вага  2,2 кг 2,3 кг 1,3 кг 3,4

Автор: Андрій Кожухов, інженер компанії Zinteco

[Total: 0    Average: 0/5]